Sdružení pro výstavbu silnic

Sdružení pro výstavbu silnic vzniklo 1. dubna 1981. V současné době má 49 členů, z toho 2 čestné (ČVUT v Praze, FSv, katedra silničních staveb a VUT v Brně, FAST, Ústav pozemních komunikací). Členské organizace se zabývají výstavbou, rekonstrukcemi a údržbou dálnic, silnic, mostních objektů a souvisejících staveb. Část členských firem se zabývá projektováním dálnic a silnic, inženýrskou a poradenskou činností v oboru silničního stavitelství, činností silniční laboratoře, výrobou a prodejem stavebních materiálů, výrobků, strojů a zařízení včetně potřebné servisní činnosti.

Aktuálně

Kraje požadují 4 mld. na opravy silnic II. a II. tříd

I přes chladné počasí začali silničáři s opravami komunikací druhých a třetích tříd. Jen na jihu Moravy se chtějí pustit do zhruba čtyřiceti větších rekonstrukcí. Celkové počty se ale budou odvíjet od toho, kolik peněz na ně krajům pošle stát. Čtyři miliardy korun se totiž budou letos hledat v kapitolách jednotlivých ministerstev. Tuto sumu chtějí hejtmani po vládě do budoucna garantovat.

V letech 2015 až 2017 rozdělil stát regionům na opravy silnic druhé a třetí třídy deset a půl miliardy korun prostřednictvím fondu dopravní infrastruktury. Pro rok 2018 státní rozpočet s penězi na opravu krajských silnic ale nepočítá vůbec. Vláda se nakonec s Asociací krajů dohodla, že se peníze bude snažit najít v kapitolách jednotlivých ministerstev. 

Mělo by se jednat o částku ve výši čtyř miliard korun. Tento objem financí požadují hejtmani po vládě garantovat. Shodli se na tom minulý týden s tím, že memorandum o víceletém financování obnovy silnic druhých a třetích tříd teď předloží vládě.

"Kromě objemu peněz je ale důležitý i čas, a to vzhledem k zadávání veřejných zakázek, aby se předešlo situacím, kdy se na podzim pak musí opravit všechno naráz nebo se asfaltuje třeba v listopadu," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta /SLK/, který má v rámci Asociace krajů na starosti dopravu.

Kraje jsou podle něj přitom připraveny přispět stejnou sumou. "V Libereckém kraji máme vyčleněno asi 300 milionů korun na opravu devadesáti kilometrů silnic a šesti mostů, které jsou v havarijním stavu," řekl Půta a dodal, že bez dlouhodobější dohody s vládou se situace nezlepší. "Tímto tempem by nám opravy trvaly déle než deset let," uvedl. 

V Jihomoravském kraji je největší investicí do silnic nižších tříd oprava šestikilometrového úseku mezi Deblínem a Tišnovem v hodnotě přesahující 250 milionů korun. Dopravních komplikací v okolí je více, rozšířit je potřeba třeba spojnici s Drásovem. 

"Z celkových 3900 kilometrů silnic druhých a třetích tříd je 32 procent v havarijním stavu," uvedl ředitel Správy a údržby silnic Zdeněk Komůrka. Na jejich rekonstrukci dá letos kraj celkem 1,5 miliardy korun, o půl miliardy více než loni. Kromě Deblína patří mezi největší opravované úseky silnice Terezín - Velké Pavlovice, Tučapy-Vyškov a Suchohrdly-Přímětice.

Sezona oprav a uzavírek ale začala letos v rekordně nízkých teplotách. Silničáři nemohou lít beton, pokládat asfalt nebo zatloukat pilíře. Jediní, kteří mohou pracovat, jsou bagristé.


Zdroj: ČT24


Babiš: Novela k urychlení staveb by mohla být schválena do června

Novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury by mohla být schválena do konce května. Na konferenci Fórum českého stavebnictví to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Novelu navrhli poslanci všech sněmovních stran. Podle Babiše se aktuálně řeší hlavně problém předběžné držby pozemků i jejich zpřístupnění pro přípravné práce. Za jednu z priorit ve stavebnictví označil také rekonstrukci silnic druhých a třetích tříd.

"Návrh novely zákona podali poslanci, v současnosti je v prvním čtení. Do druhého čtení by měl jít 9. dubna. Doufejme, že do konce května bude schválena. V současné době řešíme hlavně problém předběžné držby," uvedl Babiš. Podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) by mohla změna zákona urychlit stavby až o třetinu.

Nová zákonná úprava obsahuje přílohu, která stanovuje, že se má vztahovat na 17 vyjmenovaných dálnic a na dvě silnice první třídy, které na dálniční tahy navazují. Měly by se týkat také 15 železničních tratí, železničních uzlů v Praze, Brně a v Ostravě a čtyř plánovaných vysokorychlostních tratí. Z debaty poslanců však vyplynulo, že o rozsahu tohoto seznamu se ještě povedou jednání.

Hlavní novinkou předlohy je uzákonění předběžné držby pozemku pro stavby se seznamu. O rozhodnutí by mohl investor požádat při vyvlastňovacím řízení, aby na něm mohl rychle zahájit stavební práce. Investor by tedy už musel mít pravomocné stavební povolení.

V rozpočtu pro příští rok chce vláda podle Babiše zajistit peníze také na opravu silnic druhých a třetích tříd. "Je tam deficit asi 95 miliard korun, to jsme v minulosti hodně zanedbali. V evropském programu IROP je na to 23 miliard, zatím jsou uzavřeny smlouvy na 48 procent. Tam je potřeba čerpat," řekl dále Babiš.

Premiér rovněž zopakoval, že je potřeba zmapovat všechny potenciální investice v zemi od úrovně starostů, přes hejtmany až po ministry. Podle Babiše by to byly stavby za stovky miliard korun. "Je potřeba například investovat do startovacích bytů či školek. Obcím je na to třeba připravit investiční program a dotace, také do domovů seniorů. Je nutné postavit i zhruba 450 kilometrů dopravních obchvatů za 130 miliard korun. Na stole je také 8,5 miliardy korun pro rekonstrukce nemocnic," dodal premiér.

České stavebnictví postihla krize započatá v roce 2008 mnohem více než většinu ostatních oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. V letech 2014 a 2015 poté vzrostlo o 7,1 procenta, respektive o 4,3 procenta. Bylo to způsobeno hlavně dočerpáváním evropských dotací z programového období 2007 až 2013. V roce 2016 však pokleslo o 5,9 procenta. Loni si připsalo 1,7 procenta. Podle odhadů byly celkové tržby stavebních firem na konci loňského roku v porovnání s rekordním rokem 2008 zhruba o pětinu nižší.

Zdroj: ČTK
O zrychlení stavby dálnic - Pořad Pro a proti ČRo Plus ze dne 27. 2. 2018

Vláda v demisi ve shodě s většinou parlamentních stran schválila návrh zákona, který by měl dálniční a železniční stavby urychlit.

Počítá se v něm například s institutem předběžné držby, tedy s možností stavět i na pozemcích, které stát ještě nezískal. O normě by měla jednat Sněmovna na právě začínající schůzi. Odpůrci zákona ale tvrdí, že stát si ulehčuje práci nepřiměřeným omezením vlastnického práva. 

"Před rokem 1989 se stavělo tam, kde jsme si řekli, že budeme stavět, respektive ti, co byli u moci, řekli, že budou stavět, a nectili vlastnická práva. To se nese až do dnešní doby, protože nejsou vyřešeny spousty problémů," konstatuje jednatel Sdružení pro výstavbu silnic Petr Svoboda.

Podle něj nebyla politická vůle pro dostatečnou úpravu legislativy a vymezení kompetencí jednotlivých orgánů. "U nás řeší legislativu ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo dopravy staví, ministerstvo životního prostředí leckdy brání výstavbě," shrnuje. 

Aktivisty, pokud by se chovali konstruktivně, podle svých slov vítá. Dělí je do tří skupin - na ty, kteří se chovají konstruktivně a pomáhají, aby stavba prošla s co nejmenším dopadem na životní prostředí, pak na destruktivní, za kterých by se nepostavilo nic, a pak na ty, kteří využívají situace ke spekulacím. 

Svoboda ale souhlasí s tím, že pokud trvalo čtrnáct let, než Ředitelství silnic a dálnic začalo jednat a od vydání územního rozhodnutí postoupilo k přípravě stavby, je to i problém úřadů a aktivisté se na zdržování staveb mohou podílet jen málo. 

Ministr dopravy v demisi Dan Ťok za hnutí ANO hodně spoléhá na institut předběžné držby, prý může urychlit stavby až o třetinu. "Musí se s ním zacházet velice opatrně, samozřejmě jen v případech, kde prokazatelně bude zřejmé, že stát nebo ten, kdo chce dostat pozemek, jedná s vlastníky a jedná se jen o ty poslední pozemky, které jsou složitě získatelné," říká Svoboda. 

Právě s institutem předběžné držby nesouhlasí právník z Ateliéru pro životní prostředí Pavel Černohous, protože záleží, za jakých podmínek se bude využívat. 

"Návrh, jak je předložen, umožnuje využití předběžné držby vůči všem hned od začátku. ŘSD pošle návrh smlouvy, do šedesáti dnů přijde odpověď, ve které vlastník napíše, že by ho chtěl upravit. ŘSD řekne: 'Nechce se dohodnout, nepodepsal.' Dá žádost o vyvlastnění a rovnou požádá o předběžnou držbu," nastiňuje možný scénář Černohous. 

Zákon podle něho nemá limitující podmínky, že to je až poté, co proběhne jednání a prokáže se, že není možné dosáhnout dohody jiným způsobem. "Když ŘSD x let nic nedělá a dostane do ruky takovýto klacek, tak si ulehčí práci a bude ho používat." 

Černohous říká, že neví o tom, že by existovaly skupiny, které jen zdržují dopravní stavby. Spekulanti jsou podle jeho názoru nejčastěji lidé napojení na politiky, kteří využívají situace. Souhlasí, že mnoho staveb z dob minulého režimu je na cizích pozemcích a tisíce hektarů jsou dodnes nevykoupeny. 

"Zákon, který se projednává, navrhuje něco podobného. Zavádí předběžnou držbu, ale nenabízí za to náhradu. Osminásobek ceny je až za vyvlastnění, ne za předběžnou držbu. Ministerstvo dopravy chce nastolit stav, jaký byl za komunismu: 'My vám sebereme pozemek, postavíme si na něm a vy nedostanete nic.'" 

Přehrát pořad Pro a proti o zrychlení stavby dálnic


Archiv novinek